Усі ДВК Чернігівщини провели перші засідання вчасно та без порушень
20 жовтня у прес-центрі «Чернігівський вибір» відбулася прес-конференція на тему: «Вибори в ОТГ Чернігівщини: проміжні результати спостереження».
У заході взяли участь координаторка громадського спостереження Громадянської мережі ОПОРА в Чернігівській області Наталія Висіканець, заступник начальника управління – начальник відділу дільничних офіцерів поліції УПД ГУНП в Чернігівській області Олег Флюгерт та головний спеціаліст відділу адміністрування Державного реєстру виборців Чернігівської ОДА Богдан Кашка.
За словами Наталії Висіканець, виборчий процес у 14 об’єднаних територіальних громадах на Чернігівщині триває згідно календарного плану. «Всі дільничні виборчі комісії провели свої перші засідання вчасно і без порушень. Кандидати проводять агітацію, зустрічаються з виборцями, поширюють листівки. Майже усі представники політичних партій надали примірники кожного друкованого агітаційного матеріалу до відповідних територіальних виборчих комісій», – акцентувала координаторка громадського спостереження. Крім цього, зафіксовані незначні факти порушень проведення агітація, які часто виникають через незнання вимог законодавства.
«Що стосується підкупу виборців, то нам періодично надходять повідомлення, але факти не підтверджуються, виборці ж відмовляються реєструвати ці порушення та писати заяви до правоохоронних органів», – зазначила Наталія Висіканець.
Правоохоронці врахували досвід попередніх виборів та внесли корективи в тактику викриття правопорушень у ході виборчої кампанії.
«Особовий склад поліції Чернігівської області готується до проведення виборів у територіальних громадах. Попередньо планується залучити 460 працівників. Це підтримка безпеки громадян та порядку поблизу дільниць. Також групи швидкого реагування, які приїжджають на виклик за 10–15 хвилин, слідчо-оперативні групи, які здійснюють перевірку та інший особовий склад. Головне завдання поліції — не допустити зриву виборів», – наголосив Олег Флюгерт.
Він також додав, що напередодні та у день виборів в кожному селі та селищі 14 ОТГ поліцейські будуть слідкувати за дотримання громадського порядку. Вони зустрінуться з представниками місцевого самоврядування та активістами сільських громад для обміну інформацією, налагодження чіткої взаємодії та оперативного реагування на повідомлення про правопорушення.
Окрему увагу під час прес-конференції спікери приділили ситуації, яка склалася у Ічнянській територіальній комісії. Була озвучена офіційна позиція Громадянської мережі ОПОРА щодо інциденту: «Комісія дійсно допустила порушення при формуванні виборчих округів та невиконання рішення суду. Відповідальні за це члени комісії повинні понести юридичну відповідальність. У випадку належного та вчасного реагування комісії на рішення суду на сьогодні не мала б місця. Юридичним наслідком цього порушення не може бути зрив виборів. Кандидати дали згоду балотуватися у виборчих округах, які були сформовані на момент їхнього висування та здійснювали в цих округах виборчу агітацію. Таким чином, без порушення пасивного виборчого права кандидатів на сьогоднішній день приведення виборчих округів до вимог ч.4,5 статті 17 Закону України «Про місцеві вибори» вже неможливо. Виборча комісія та суб’єкти виборчого процесу повинні досягнути згоди, виходячи з верховенства права (в даному випадку права кандидата бути обраним) і не ставити під питання подальший хід виборчого процесу через допущені виборчою комісією процедурні порушення порядку формування округів».
За словами начальника відділу дільничних офіцерів поліції УПД ГУНП в Чернігівській області Олега Флюгерта, в Ічнянському районі правоохоронці вже зареєстрували кримінальне провадження за статею 157 Кримінального кодексу України (перешкоджання здійсненню виборчого права). Тривають слідчі дії.
Представник відділу адміністрування ДРВ Чернігівської ОДА повідом, що згідно із Законом України «Про місцеві вибори», органи ведення Державного реєстру виборців забезпечують передачу ДВК попередніх і уточнених списків виборців, а також іменних запрошень, які потім члени ДВК передають виборцям. Враховуючи, що 29 жовтня вибори відбудуться у 14 нових об’єднаних територіальних громадах Чернігівської області, то до 15 жовтня відділи ведення реєстру виборців передали попередні списки та імені запрошення для 182 дільничних виборчих комісій.
«До попередніх списків виборців було включено 109 тисяч 436 виборців. Зараз проводиться уточнення списків виборців, які не пізніше 26 жовтня будуть передані виборчим комісіям. Всі, хто звертається до відділів ведення реєстру виборців до 23 жовтня включно, за наявності правових підстав, будуть включені до списків виборців. А після 23 жовтня потрапити до списків можна буде лише за рішенням суду», – наголосив Богдан Кашка.
Наталія Висіканець додала, що в день виборів Громадянська мережа ОПОРА буде спостерігати за проведенням виборів у 14 ОТГ Чернігівської області та інформуватиме про перебіг дня голосування.
Відзначимо, що в Громадянській мережі ОПОРА працює «гаряча лінія», на яку можна звертатися в разі виникнення проблем чи потреби консультацій щодо виборів – (044) 591-44-44 (вартість дзвінків згідно з тарифами вашого оператора).
Фото Мар’яни Харді